Chovná stanice ze zámek Ribry

 

Úvod

Naši psi

Mahony

Tragédie

Odběr štěňat

Charakteristika našich pejsků

Bryta

Z druhého vrhu v roce 1988 nám zůstala bílá fenka Bryta. V té době světlá barva nebyla modní, tak nám zůstala. Vyrostla z ní krásná, statná, poslušná, pracovitá, obětavá, lovecky nadaná „U“ fenečka, s nesmírnou psí hrdostí. Měla vše, co může příroda a Bůh nadělit do vínku labradora. V roce 1990 nás totálně položila na lopatky na světové výstavě v Brně, kde se stala světovou vítězkou (championkou) labradorských retrievrů. Naše radost trvale zakotvila v naších duších, celé rodiny a známých. Tak jsme propadli tomuto nádhernému plemenu. Láska k pejskům nás dovedla až do dnešních dnů chovu labradorů.

         

Qvanto-Wander v. Lärchenbruch

Naším dalším velice úspěšným pejskem byl Qvanto, kterého jsme zakoupili v roce 1990 z Rakouska. Byl to jeden z prvních importů v republice, který zlepšil exterier našich labradorů. Uvedl se velmi dobře, byť rozhodčím připadal mohutný, s velkou hlavou. I přes to o něj byl velký zájem mezi chovatelskou veřejností. V mnoha směrech - jak ve své knize napsal p. Kubeš a Korda - cituji „z dalších významnějších importů stojí za zmínku pes Qvanto…., který působil v našich chovech. O tomto pejskovi se dá říci, že měl velmi kvalitní potomky“. Svojí povahou, intelektem i chytrostí si každého získal. Starý pan Qvanto se dožil 12 let. Jeho pohled říkal, až já půjdu do nebe, budu Vám pejskové vyprávět, co jsem svým lidem všechno provedl.

   

Gina

Gina, nar. v 1991, hnědé barvy, jako jediná z našeho chovu v této době, byla vzácná svojí mutací. Jeden z mála jedinců. Krásná hnědá fenečka byla velice temperamentní, ráda se vystavovala, předváděla, byla chtivá práce. Přítulná, citlivá, přísná vůdčí fena nad svým týmem pejsků a byla si toho plně vědoma. Hlídala, milovala naše vnoučata jako oko v hlavě včetně svých štěňátek. S příbuznou trávila prázdniny v Praze. Miláček dětí na sídlišti Kyje. Dala hodně krásných hnědých pejsků a feneček. Hrdá a půvabná Gina nám odešla v nedožitých 10 letech, příčinou byla špatně stanovená diagnóza.

  

  

Kviny

Kviny, narozená v roce 1993 se stále těší dobrému zdraví, otec Qvanto a matka Brita. Je to veselá fenka, k vidění u nás doma, naše bábinka. Do dnešních dnů se pohybovala jako baletka, ač se velmi nerada předváděla na výstavách. Zúčastnila se též světové výstavy v Bernu. Bohužel, letos v květnu (2006) nás náhle opustila v nedožitých 14 letech.

           

Tara iz Dobrče

Tara iz Dobrče, import z roku 1997 Slovinsko, krásná černá fenečka s pěkným exterierem. Když k nám přišla, absolutně neuměla komunikovat. Dnes není nic, o čem by nevěděla, na co by nereagovala. Stačí jen ukazovat a šeptat. Je to naše další bábinka, těší se dobrému zdraví. Ráda se předváděla na výstavách, s radostí se nechávala obdivovat. Uměla se chovat jako "ozaistná" dáma. Její odchovy se velmi dobře uvedly v rodinách i v chovu. V roce 2007 se odebrala do psího nebe.

  

Colet

Colet, narozená v roce 1999, se k nám vrátila jako roční fenečka. Rodina, která si ji vybrala, ji nemohla dále vlastnit -děti mají přednost. To je náš veselý pes. Vyrůstala v bytovce mezi dětmi, tím pádem se velice těžce začleňovala do naší smečky. Rok s námi žila v bytě. Časem si zvykla a přizpůsobila se. Na výstavách velice úspěšná. Z rodinných důvodů jsme moc výstav neabsolvovali. Coletka, krásná žlutá, temperamentní, veselá a hodná, má krásné potomky s těmi samými vlastnostmi. Již druhým rokem je na zaslouženém odpočinku v naší chovné stanici. Coletka nás opustila v roce 2009.

       

Bety

Bety - hnědá - z roku 1999. Drobnější fenečka nás překvapila svojí důsledností s lehkostí pohybu. Miluje společnost, pamatuje se velmi dobře i ty, co jí nejsou zrovna sympatičtí, a dá jim to patřičně najevo svým chováním. Stejně jako její matka Gina je i Bety vůdce smečky. Příchozí musí vždy vítat jako první. Betynka je stále vůdce smečky, i když je už druhým rokem mimo chov. S Betynkou jsme se rozloučily v roce 2010.

  

   

Dianka

Dianka - narozená v roce 2000. Vynikající, černá, překrásná, klidná, vyrovnaná povaha. Miluje vše živé, s čím se setká. Exterierově velice krásná po otci Qvanto a matce Gině. Toto je naše poslušná fenečka, která nám dělá radost. Umí se postarat o žrádýlko, sundá hrnec z plotny, aniž by vylila obsah. Až do dubna roku 2012 si užívala zaslouženého důchodu.

   

   

Taňa

Taňa - narozená v roce 2004, černá, alias Majda, je naše nadějná fenečka pro chov. Čekají nás výstavy, zkoušky. Letos na jaře úspěšně absolvovala zkoušku OVVR. V květnu získala na speciální výstavě pro retrieveri od anglické rozhodčí V4 a na MVP v Litoměřicích V3. Tímto splnila podmínky do chovu. Taňa si již čtyři roky užívá spokojeného důchodu v milé rodině mimo naší chovnou stanici.

Angela

Fenečka Angela na které chováme je narozená 23.10.2005 černá, výška 53 cm , plnochrupá , RTG 0/0 Uchovněná v roce 2008. Angela má krásné štěňátka černé a hnědé, je to zdravá, předvídavá a hodná fenečka s přehledem, lovecky i výstavně výborná.

Jessika

Jessika ze Zámek Ribry. Narozena 7.08.2008 žluté barvy plnochrupá RTG 0/0, uchovněná 27.08.2010. Jessika je nesmírně hodná fenečka absolutně poslušná a temperamentní, lovecky vedená, podzimní zkoušky REZ CACT a výstavně výborná.

Několik slov na závěr o našem chovu.

Naši psíci byly a jsou naučeny doma i venku, je to základním rysem poslušnosti mýt pejska pod dozorem a tímto se zjendoduší výchova a poslušnost. Naše smečka je skládána z těchto pejsků: Angela, Jessika, mladá Tara a pes Mahony. Všem našim pejskům, které nás již opustily, jsme dosloužili do poslední chvíle. Přejeme všem majitelů našich pejsků hodně zdravý, štěstí a hodně radosti se čtyřnohými kamarády. Kdykoli nás můžete kontaktovat nebo nás navštívit se svými pejsky. Přes prázdniny k nám chodí denně chůvičky, což jsou děti našich sousedů. Berou fenky na procházky, děti se starají o štěňátka a mají podíl na jejich socializaci a přípravě do rodiny.Pac a pusu Vám a Hafušákům přejí Haltufovi.